产品类别 > 隔离器/转换器 > DVTH-1500E高压直流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:541次发布时间:2021-09-28
品牌:美国 OSI
型号:DVTH
类型:高压直流传感器
产品描述/DESCRIPTION
特征/FEATURES
•高压直流测量
•各种输出类型
•输入、输出和仪表电源电气隔离
•宽交流/直流仪表电源范围
•DIN导轨安装外壳
• High-Voltage dc measurement
• Variety of output types
• Input, output and instrument power are electrically isolated
• Wide ac/dc instrument power range
• DIN rail-mount enclosure
应用/APPLICATIONS
•分路隔离
•太阳能(PV)串监测
•数据中心UPS电池监控
•公用事业蓄电池监测
• Shunt isolation
• Solar (PV) String monitoring
• Data Center UPS Battery monitoring
• Utility Storage Battery monitoring
参数
电压输入
0-1500Vdc
输出
0-5Vdc、0-10Vdc、0-1mAdc、4-20mAdc、4-12-20mAdc
准确性
±0.25% FS
测量
直流电
系统配置
1Ø
型号
输出
极性选择
DVTH-1500B
0-±1mAdc
双向
DVTH-1500D
0-±10Vdc
双向
DVTH-1500E
4-20mAdc
单向
DVTH-1500EM
4/12/20mAdc
DVTH-1500X5
0-±5Vdc
规格
输入INPUT
电压范围
0-±1500Vdc
超出范围(无损坏)
0-±1800Vdc
阻抗
≥1.5MΩ
频率
直流电
输出OUTPUT
缩放比例
0至F.S.输入=0至F.S.输出
加载
 5V, 10V
≥2KΩ
4-20mA,4/12/20mA
0-500Ω
1mA
0-10KΩ
响应(10% 至90%)
100μs
仪表功率INSTRUMENT POWER
9-28V,dc/50-400Hz,≤3W
精度(设定点、线性、偏移)
±0.25% F.S.
介电测试DIELECTRIC TEST
输入到输出/仪表电源
4000Vdc
仪表输出功率
500Vdc
温度与环境TEMPERATURE & ENVIRONMENTAL
温度工作范围
-40°C至+85°C
影响
±0.005%/
±0.008%/
相对湿度
0-95%,不冷凝
物理性能PHYSICAL
(根据EN50052/EN60715,安装在标准35mm“顶帽”导轨上)
终端线尺寸
12-30AWG
防护等级
IP20
重量
0.35 lbs
尺寸图
连接图
安装/操作/保修/INSTALLATION / OPERATION / WARRANTY
安装说明/INSTALLATION INSTRUCTIONS
2.在进行任何电气连接之前,确保电气服务已断开。
3.支路保护按国家和地方规范要求设置检查机构的报告。
4.按要求布线,并按照本表和装置上的接线图固定到端子上。
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.