产品类别 > 隔离器/转换器 > DVT-090CX5电流传感器
DVT-090CX5电流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:530次发布时间:2021-09-18
DVT-090CX5电流传感器
品牌:美国 OSI
型号:DVT
类型:单相交流电压传感器
产品描述/DESCRIPTION
特征/FEATURES
•电压范围高达600V
•电流和电压输出可用
•紧凑的DIN导轨包装
• Voltage ranges up to 600V.
• Current and voltage outputs available.
• Compact DIN-rail packaging.
应用/APPLICATIONS
•需要进行电压测量的地方
•需要CE或CSA批准的地方
•SCADA、过程控制或OEM应用
• Where voltage measurements are required.
• Where CE or CSA approvals are required.
• SCADA, process control or OEM applications.
参数
电压输入
0-600Vac
输出
0-5Vdc、0-10Vdc、0-1mAdc、4-20mAdc、4-20mAdc回路
准确性
±0.5% FS
频率
50-60Hz
测量
交流电
系统配置
1Ø
输入
交流电压
标准输出型号DVT
0-1mAdc*
4-20mAdc*
4-20mAdc*
0-10Vdc
0-5Vdc
0-90
090A
090E
090E2
090C
090CX5
0-150
120A
120E
120E2
120C
120CX5
0-300
240A
240E
240E2
240C
240CX5
600A
600E
600E2
600C
600CX5
“A”型由测量电压线自供电.
**“E2”回路供电型号需要12-32Vdc仪表.
“E”、“C”和“CX5”型号需要仪表电源.
可选230Vac仪表电源-添加后缀x“-22”.
规格
输入INPUT
电压
0-600Vac
频率范围
50/60Hz
负重
<2VA
超载
120% of F.S.
介电测试DIELECTRIC TEST
仪表电源/输出/外壳的输入
3700Vac
仪表电源至输出/外壳
3700Vac
输出到案例
490Vac
仪表功率INSTRUMENT POWER
“A”型号
自供电
“E”、“C”和“CX5”型号
100-135Vac,50/60Hz,3VA
“E2”回路供电型号
12-32Vdc
“-22”选项
230Vac,50/60Hz,±15%
输出OUTPUT
响应时间(至90%F.S.)
300毫秒
加载
0-15kΩ
“C”、“CX5”型号
2.5kΩ最小值
“E”型号
“E2”型号
0-600Ω @24V
现场可调校准
±5%
精确ACCURACY
±0.5%F.S.@60Hz
包括线性(20%-100%)和设定点的影响
输出纹波
<1.0% p.p.
温度与物理TEMPERATURE & PHYSICAL
温度范围
终端
#最大10 AWG
重量
0.6 lb
外壳尺寸
连接图
安装/操作/保修/INSTALLATION / OPERATION / WARRANTY
安装说明/INSTALLATION INSTRUCTIONS
2.在进行任何电气连接之前,确保电气服务已断开。
3.支路保护按国家和地方规范要求设置检查机构的报告。
4.按要求布线,并按照本表和装置上的接线图固定到端子上。
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.