产品类别 > 隔离器/转换器 > DVT-120CX5电流传感器
DVT-120CX5电流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:805次发布时间:2021-09-18
DVT-120CX5电流传感器
特征/FEATURES
•电压范围高达600V
•电流和电压输出可用
•紧凑的DIN导轨包装
• Voltage ranges up to 600V.
准确性
±0.5% FS
0-90
090A
0-150
120A
0-300
240A
240CX5
600A
“E”、“C”和“CX5”型号需要仪表电源.
可选230Vac仪表电源-添加后缀x“-22”.
超载
120% of F.S.
介电测试DIELECTRIC TEST
仪表电源/输出/外壳的输入
3700Vac
仪表电源至输出/外壳
3700Vac
输出到案例
490Vac
“-22”选项
230Vac,50/60Hz,±15%
输出OUTPUT
响应时间(至90%F.S.)
“C”、“CX5”型号
2.5kΩ最小值
“E”型号
“E2”型号
0-600Ω @24V
现场可调校准
±5%
精确ACCURACY
±0.5%F.S.@60Hz
包括线性(20%-100%)和设定点的影响
输出纹波
<1.0% p.p.
终端
#最大10 AWG
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.