产品类别 > 隔离器/转换器 > VTU-010X5电压隔离器
VTU-010X5电压隔离器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:811次发布时间:2021-09-28
VTU-010X5电压隔离器
品牌:美国 OSI
型号:VTU
类型:单向直流电压隔离器
特征/FEATURES
•输出与输入电隔离,并与输入成正比
•仅单向信号
•提供1500V电介质保护
•Output is electrically isolated from the input and is directly proportional to the input.
•Unidirectional signals only.
•Provides 1500V dielectric protection.
应用/APPLICATIONS
•监测变电站或电路性能
•分路输出的隔离和放大
•发电机或太阳能电场监测
• Monitoring of substation or electric circuit performance.
• Isolation and amplifi cation of shunt output.
• Electric generator or solar fi eld monitoring.
参数
电压输入
0-1000Vdc
输出
0-5Vdc、0-1mAdc、4-20mAdc
准确性
±0.25% 读数
频率
DC-1000Hz
测量
直流电
系统配置
1Ø
输入
直流电压
标准输出型号VTU
0-1mAdc
4-20mAdc
0-5Vdc
0-0.05
015B
015E
015X5
0-0.10
016B
016E
016X5
0-10
001B
001E
001X5
0-25
002B
002E
002X5
0-50
003B
003E
003X5
004B
004E
004X5
005B
005E
005X5
006B
006E
006X5
007B
007E
007X5
008B
008E
008X5
009B
009E
009X5
010B
010E
010X5
011B
011E
011X5
012B
012E
012X5
013B
013E
013X5
014B
014E
014X5
注:700-1000V型号配有外部分压器箱.50mV和100mV型号可用于并联隔离.
规格
输入INPUT
电压
0-1000Vdc
频率范围
直流至1000Hz
负重
0.05和0.10mV输入型号
>500Ω
所有其他型号
>100kΩ
超载
0.05-600V
2 X F.S.或最大850Vdc
最大1500Vdc
介电测试DIELECTRIC TEST
直接输入/输出/外壳
1500Vac
仪表功率INSTRUMENT POWER
标准
115Vac±15%,50/60Hz,4VA
“-22”选项
230Vac±15%,50/60Hz,4VA
输出OUTPUT
响应(至90%)
500μs
加载
“B”型号
(0-1mAdc输出)
0-5
“E”型号
(4-20mAdc输出)
“X5”型号
(0-5Vdc输出)
≥2kΩ
现场可调校准
±10%
精确ACCURACY(±0.25%Rdg.,±0.1%F.S.@DC包括线性和重复性的影响)
温度TEMPERATURE
温度效应
(-5至+40
±1.0%Rdg.,±0.1%F.S.
安装/操作/保修/INSTALLATION / OPERATION / WARRANTY
安装说明/INSTALLATION INSTRUCTIONS
2.在进行任何电气连接之前,确保电气服务已断开。
3.支路保护按国家和地方规范要求设置检查机构的报告。
4.按要求布线,并按照本表和装置上的接线图固定到端子上。
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.