产品类别 > 隔离器/转换器 > SCT-200E2电流传感器
SCT-200E2电流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:687次发布时间:2021-08-06
SCT-200E2电流传感器
品牌:美国 OSI
型号:SCT
类型:分芯交流电流传感器
交流输入/直流输出
简单介绍
特点/FEATURES
·对极性不敏感
·分芯设计,便于安装
·在50-400Hz范围内准确可靠
·Insensitive to polarity
·Split-core design for easy installation
·Accurate and reliable from 50-400Hz
应用/APPLICATIONS
·专为应用而设计
·需要精确的电流测量
· Designed for applications
·requiring accurate current measurements
参数
电流输入
0-500Aac
输出
0-5Vdc、0-1mAdc、4-20mAdc道路
准确性
±0.5% FS
频率
50-400Hz
测量
交流电
核心类型
分裂核心
系统配置
型号选择
输入交
流电流
标准输出SCT
0-1mAdc*
4-20mAdc*
0-5Vdc*
0-50
050A
050E2
050CX5
0-100
100A
100E2
100CX5
0-200
200A
200E2
200CX5
300A
300E2
300CX5
400A
400E2
400CX5
500A
500E2
500CX5
*模型由测量线自供电。
**4-20mA回路供电型号需要15-40Vdc电源
* models are self-powered from measured line.
** 4-20mA loop-powered models require 15-40Vdc supply
规格
输入/INPUT
电流范围/Current
0-500Aac
频率范围/Frequency Range
负重/Burden
0.5 VA最大
电流过载/Current Overload
5倍额定值10秒/小时
介电试验/DIELECTRIC TEST
输入/输出量/ Input/Output/Case
1800Vac
仪表电源/INSTRUMENT POWER
“A”、“CX5”型号
自供电
“E2”型号
15-40Vdc
输出/OUTPUT
响应/Response
(to 90%)
<300m装载
“A”型
0-1mA型号
 0-10kΩ
“CX5”型号
0-5Vdc models
>100
“E2”型号
4-20mA型号
精确/ACCURACY
25C,60Hz
±0.5%F.S.
所有条件
±0.7%F.S.
输出纹波
<0.5%F.S.
温度和物理/TEMPERATURE & PHYSICAL
温度范围/Temperature Range
-20℃~+60℃
重量/Net Weight
1.0 lb
尺寸连接
安装/操作/保修/INSTALLATION / OPERATION / WARRANTY
安装说明/INSTALLATION INSTRUCTIONS
1.只能由合格的电工进行安装!
2.在进行任何电气连接之前,确保电气服务已断开。
3.支路保护按国家和地方规范要求设置检查机构的报告。
4.按要求布线,并按照本表和装置上的接线图固定到端子上。
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.