产品类别 > 隔离器/转换器 > MVTR-150E2电压传感器
MVTR-150E2电压传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:451次发布时间:2021-09-27
MVTR-150E2电压传感器
品牌:美国 OSI
型号:MVTR
类型:均方根电压传感器
双线环路供电,真有效值
特征/FEATURES
•即使在非正弦波形中,也能提供与测量电压成比例的完全隔离的4-20mA输出
•薄型外形允许最大限度地利用控制机柜空间
•嵌入式端子提供更高的安全性
•UL94V-0聚酰胺DIN安装外壳样式
•Slim profi le allows maximum use of control enclosure space.
•Recessed terminals provide increased safety.
•UL94V-0 polyamide DIN-mount case style.
应用/APPLICATIONS
•用于准确感应单相和三相装置中电压的真有效值传感器
•非常适合非正弦应用,如VFD和SCR控制负载
•专为工业环境设计
•True RMS transducer for accurately sensing voltage in single- and 3-phase installations.
•Ideal for non-sinusoidal applications, such as VFDs and SCR-controlled loads.
•Designed for industrial environments.
准确性
±0.25% FS
频率
50-400Hz
交流电压
标准输出型号MVTR
300E2
*S600E2
*注:600Vac型号配有电压互感器(PT)
规格
输入INPUT
电压
0-600Vac
频率范围
标准
50-400Hz
负重
150Vac型号
1.0VA
300Vac、600Vac型号
2.0VA
输出OUTPUT
缩放比例
0-F.S.输入=4-20mAdc输出
响应(至90%)
150和300V型号
200毫秒
600V型号
500毫秒
加载
(@24Vdc仪表电源)
设定点调整
±5%,最小值
介电测试DIELECTRIC TEST
输入/输出
2200Vac
仪表功率INSTRUMENT POWER
环路供电
名义变量
24Vdc
射程
15-35Vdc
精度(包括线性和设定点的影响)
ACCURACY (Includes effects of linearity and setpoint)
60Hz
10-100% F.S.
±0.25% F.S.
所有其他
±1.0% F.S.
输出纹波
<1.0% pk-pk
温度TEMPERATURE
工作范围
-20℃ ~ 60℃
影响
±1.0% F.S.
物理性能PHYSICAL
终端线尺寸
22至12 AWG
重量
150Vac、300Vac型号
0.25磅
带PT的600Vac型号
0.90磅
该装置可安装在
轨道EN50035(DIN 1)或
轨道EN50022(DIN 3)
连接和尺寸
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.