产品类别 > 隔离器/转换器 > ISC-601X5电流传感器
ISC-601X5电流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:626次发布时间:2021-09-08
ISC-601X5电流传感器
品牌:美国 OSI
型号:ISC
类型:直流电流传感器
产品描述DESCRIPTION
特征FEATURES
•带输出放大器的霍尔效应电流传感器
•分芯
•UL/CUL本质安全认证
•符合ATEX指令2014/34/EU的要求
•IECEx本质安全认证
• Hall-Effect Current Sensor with Output Amplifi er
• Split Core
• UL/CUL Intrinsically Safe Certifi cation.
• Meets requirements of ATEX Directive 2014/34/EU
• IECEx Intrinsically Safe Certifi cation.
应用APPLICATIONS
•电流感应
•扭矩测量
•危险场所,如海上平台和石油化工厂
•危险场所,如谷物磨坊,以防灰尘
• Current Sensing
• Torque Measurements
• Hazardous Locations such as Offshore Platforms and Petrochemical Plants for gas.
• Hazardous Locations such as Grain Mills for dust.
示例:0-1000Adc输入,0-2.9Vdc输出和连接的8英尺电缆.
参数
电流输入
0-2500Aac
输出
0-2.9Vdc、0-5Vdc、0-10Vdc、4-20mAdc
准确性
±2.0% FS
核心类型
分裂核心
频率
直流电
测量
直流电
输入
直流电流
标准输出型号ISC
0-2.9Vdc
0-5Vdc
0-10Vdc
4-20mAdc
*0-100
101X5
101D
101E
0-200
201X5
201D
201E
301X5
301D
301E
401X5
401D
401E
501X5
501D
501E
601X5
601D
601E
801X5
801D
801E
102X5
102D
102E
152X5
152D
152E
202X5
202D
202E
252X5
252D
252E
*需要通过窗口转两圈.
规格参数
输入INPUT
电流
线性
0-2500Aac
过电流
无损
10倍额定值
频率范围
(±1dB
直流至1kHz
介电测试DIELECTRIC TEST
总线通过窗口输出
5kVac
仪表功率INSTRUMENT POWER
名义变量
24Vdc
范围
14-28Vdc
最大电流消耗
36mA
输出OUTPUT
载入
电压模型
100kΩ
当前模型
250Ω
响应时间(至90%F.S.
<1ms
补偿
1% F.S.
准确度和线性度
±2% F.S.
温度TEMPERATURE
工作范围
-10 to 60ºC
影响
(-10ºC ≤ 周围温度 ≤ 60ºC)
±1% F.S.
物理性能PHYSICAL
重量(标准)
3lbs.
注意:
1.请勿在存在以太网的环境中使用。
2.只能用湿布清洁,以防放电。
3.潜在的静电充电危险。
安装/操作/保修/INSTALLATION / OPERATION / WARRANTY
安装说明/INSTALLATION INSTRUCTIONS
4.按要求布线,并按照本表和装置上的接线图固定到端子上。
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.