产品类别 > 隔离器/转换器 > GV5-060EMS电流传感器
GV5-060EMS电流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:411次发布时间:2021-11-16
GV5-060EMS电流传感器
品牌:美国 OSI
型号:GW5&GV5
类型:交流瓦特传感器(精确到读数的0.2%)
产品说明/DESCRIPTION
GW5型瓦特传感器提供实际功率测量,GV5型VAR传感器提供无功功率测量。
高达600V的电压和高达20A的电流直接连接到传感器,从而消除了电流或电压互感器的额外成本,从20A到200A的电流由实心或分芯型外部电流互感器调节。
The model GW5 Watt transducer provides real power measurements.
The Model GV5 VAR transducer provides reactive power measurements.
Voltages up to 600V and currents up to 20A are directly connected to the transducer, thus eliminating the additional cost of current or voltage transformers. Currents from20A to 200A are accommodated with external current transformers in either solid or split-core versions.
Transducers are housed in a rugged metal can with barrier style terminal strips for I/O connections.
特征/FEATURES
• 无论电压、电流、功率因数或负载的变化如何,均准确无误。
• 有1、1½、2、2½或3种元素配置。
• 提供超前/滞后VAR指示。
• 精确度为±0.2%Rdg。在较宽的温度范围内保持。
• 分芯CT易于安装。
• 具有NIST可追溯性的C/C可用。
• Accurate regardless of variations in voltage, current,power factor, or load.
• Available in 1, 1½, 2, 2½, or 3 element confi gurations.
• Provides Leading/Lagging VAR indication.
• Accuracy of ±0.2% Rdg. is maintained over a wide temperature range.
• Split-core CTs provide ease of installation.
• C of C with NIST traceability is available.
应用/APPLICATIONS
•用于过程控制的设备监控。
•能源管理/楼宇自动化。
•分计量。
•设备测试。
•监测发电/热电联产系统。
• Equipment monitoring for process control.
• Energy management / building automation.
• Sub-metering.
• Appliance testing.
• Monitoring of generation / co-generation systems.
参数
电流输入
0-200Aac
电压输入
150/300/600Vac
输出
4-20mA,0-±10V,0-±5Vdc,4-20mAdc,0-±10Vdc,0-±1mAdc,4-12-20mA,4-12-20mAdc
准确性
±0.2% FS
频率
58-62Hz
测量
交流电
系统配置
1Ø2W、3Ø3W、3Ø4W
交流输入
F.S.
GW5&GV5标准输出
电压
 安培
0-±1mAdc*
0-±1mAdc
0-±10Vdc*
0-±10Vdc
4-20mAdc
4-20mA*
4-12-20mA
4-12-20mA*
0-±5Vdc*
0-±5Vdc
0-150
103A
103B
103C
103D
103E
103EG
103EM
103EMG
103CX5
103X5
0-2.5
106A
106B
106C
106D
106E
106EG
106EM
106EMG
106CX5
106X5
0-5
001A
001B
001C
001D
001E
001EG
001EM
001EMG
001CX5
001X5
0-10
1K
010A
010B
010C
010D
010E
010EG
010EM
010EMG
010CX5
010X5
0-20
2K
019A
019B
019C
019D
019E
019EG
019EM
019EMG
019CX5
019X5
104A
104B
104C
104D
104E
104EG
104EM
104EMG
104CX5
104X5
0-2.5
107A
107B
107C
107D
107E
107EG
107EM
107EMG
107CX5
107X5
0-5
1K
002A
002B
002C
002D
002E
002EG
002EM
002EMG
002CX5
002X5
0-10
2K
011A
011B
011C
011D
011E
011EG
011EM
011EMG
011CX5
011X5
0-20
4K
020A
020B
020C
020D
020E
020EG
020EM
020EMG
020CX5
020X5
105A
105B
105C
105D
105E
105EG
105EM
105EMG
105CX5
105X5
108A
108B
108C
108D
108E
108EG
108EM
108EMG
108CX5
108X5
003A
003B
003C
003D
003E
003EG
003EM
003EMG
003CX5
003X5
4K
012A
012B
012C
012D
012E
012EG
012EM
012EMG
012CX5
012X5
8K
021A
021B
021C
021D
021E
021EG
021EM
021EMG
021CX5
021X5
**电压规格为线对中性点电压。
*表示自供电装置,将输入电压范围限制为:
85-135适用于150Vac型号
200-280适用于300Vac型号
380-500适用于600Vac型号
所有其他需要85-135Vac仪器电源60Hz型号.
可选50毫秒输出响应至90%-添加后缀“W”.
可选230Vac仪表电源-添加后缀“-22”.
50Hz型号:将后缀“-50”添加到零件号。
单相双线(单元件)配备外部传感器的型号
交流输入
F.S.
电压
 安培
0-±10V*
0-±10Vdc
4-20mAdc
4-20mA*
0-±5Vdc*
0-±5Vdc