产品类别 > 隔离器/转换器 > DVTR-600E电压传感器
DVTR-600E电压传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:588次发布时间:2021-09-27
DVTR-600E电压传感器
•通用交流/直流仪表电源
•输入电压高达600Vac的型号
• Accurate measurement of the true RMS value of the input signal.
• Universal ac/dc instrument power.
• Models up to 600Vac input.
准确性
±0.5% FS
超载
120%F.S.额定值
介电测试DIELECTRIC TEST
仪表电源/输出/外壳的输入
3700Vac
仪表电源至输出/外壳
3700Vac
输出到案例
490Vac
工作范围
-10℃ ~ +55℃
输出OUTPUT
响应时间(90%)
(0-5、0-10Vdc输出)
5kΩ min.
准确度
±0.5%F.S.@60Hz
输出纹波
<0.5% pk-pk
物理性能PHYSICAL
终端
#最大10 AWG
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.