产品类别 > 隔离器/转换器 > DVTR-600B电压传感器
DVTR-600B电压传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:488次发布时间:2021-09-27
DVTR-600B电压传感器
品牌:美国 OSI
型号:DVTR
类型:单相交流均方根电压传感器
DIN导轨式交流RMS电压传感器
特征/FEATURES
•准确测量输入信号的真实RMS值
•通用交流/直流仪表电源
•输入电压高达600Vac的型号
• Accurate measurement of the true RMS value of the input signal.
• Universal ac/dc instrument power.
• Models up to 600Vac input.
应用/APPLICATIONS
•用于需要测量非正弦或畸变波形的应用
•需要CE或CSA批准的应用程序
•非常适合需要紧凑包装的安装
•For use in applications where measurement of nonsinusoidal or distorted waveforms is required.
• Applications that require CE or CSA approval.
• Perfect for installations that require compact packaging.
参数
电压输入
0-600Vac
输出
0-5Vdc、0-10Vdc、0-1mAdc、4-20mAdc
准确性
±0.5% FS
频率
50-60Hz
测量
交流电
系统配置
1Ø
输入
交流电压
标准输出型号DVTR
0-1mAdc
0-10Vdc
4-20mAdc
0-5Vdc
0-90
090B
090D
090E
090X5
0-150
150B
150D
150E
150X5
0-300
300B
300D
300E
300X5
600B
600D
600E
600X5
所有标准装置需要85-230Vac/dc仪表电源(dc或50/60Hz)
规格
输入INPUT
电压
0-600Vac
频率范围
50-60Hz
<1VA F.S.
超载
120%F.S.额定值
介电测试DIELECTRIC TEST
仪表电源/输出/外壳的输入
3700Vac
仪表电源至输出/外壳
3700Vac
输出到案例
490Vac
仪表功率INSTRUMENT POWER
标准
85-230Vac/dc,50/60Hz,3.0VA
温度TEMPERATURE
工作范围
-10℃ ~ +55℃
输出OUTPUT
响应时间(90%)
300毫秒
加载
“B”型号
(0-1mAdc输出)
0-15kΩ
“X5”和“D”型号
(0-5、0-10Vdc输出)
5kΩ min.
“E”型号
(4-20mAdc输出)
0-75
准确度
±0.5%F.S.@60Hz
输出纹波
<0.5% pk-pk
物理性能PHYSICAL
终端
#最大10 AWG
重量
0.7磅
安装/操作/保修/INSTALLATION / OPERATION / WARRANTY
安装说明/INSTALLATION INSTRUCTIONS
2.在进行任何电气连接之前,确保电气服务已断开。
3.支路保护按国家和地方规范要求设置检查机构的报告。
4.按要求布线,并按照本表和装置上的接线图固定到端子上。
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.