产品类别 > 隔离器/转换器 > CTRS-202RE电流传感器
CTRS-202RE电流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:819次发布时间:2021-08-16
CTRS-202RE电流传感器
准确性
±0.5% FS、±0.25% FS、±1.0% 20Hz-2KHz
频率
50-60Hz, 10Hz - 20KHz
403RX5
5A至1000A型号使用电流互感器.
1kA至40kA型号使用罗氏线圈.
可用选项(按显示的顺序添加):230Vac仪表电源-添加后缀x“-22”.
Input/Output/Case/Instrument Power
1500Vac
仪表功率INSTRUMENT POWER
标准Standard
115Vac,±15%50/60Hz3.5VA
选项“-22
230Vac,±15%50/60Hz3.5VA
输出OUTPUT
响应时间(至90%
0-10Vdc0-5Vdc
最小2kΩ
现场可调校准范围
约为±10%
5A10A型号
±0.5%F.S.@60Hz
15A1000A型号
±0.25%F.S.@60Hz
罗氏线圈(“R”)型号Rogowski Coil (“R”) Models
线性
±0.25%F.S
设定值随频率变化Set point variation with frequency
10Hz20Hz
±2.0%F.S.
20Hz至2Hz
±1.0%F.S.
2kHz至5kHz
±3.0%F.S.
5kHz7kHz
±7.0%F.S.
7kHz20kHz
±30.0%F.S.
位置灵敏度
±2.0%F.S.
输出纹波(所有型号)
<1.0%F.S.
物理温度与环境PHYSICAL & ENVIRONMENTAL
温度效应(-20ºC60ºC
±1.0%Rdg.±0.1%F.S.
线圈直径:0.33英寸,±0.008英寸(8.4±0.2mm)
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.