产品类别 > 隔离器/转换器 > CTFB-100TT电流传感器
CTFB-100TT电流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:660次发布时间:2021-09-02
CTFB-100TT电流传感器
品牌:美国 OSI
型号:CTF&CTFB
类型:电流传感器
产品描述DESCRIPTION
使用CTA800-*进行仪器电源和输出信号调节。
Models are provided in enclosures or circuit board arrangement.
Use CTA800-* for instrument power source and output signal conditioning.
参数
电流输入
0-500Aac/dc
输出
0-100mA
准确度
±0.3%FS
频率
DC-100KHz
测量
直流/交流
核心类型
实芯
型号选择
型号
输入电流
(安培)
温度
转动
比率
输出
准确度25F.S.
线性F.S.
传感器大小
AC
DC
AC
DC
范围
传输
CAL
LOAD
CAL
LOAD
CTFB-100TT
100
-25°~+70℃
+0.75mA
1000:1
100mA
0-50Ω
150mA
0-50Ω
±0.4%
±0.1%
1
CTFB-100T
100
-40°~+80℃
+1.0mA
100mA
150mA
±0.4%
±0.1%
1
CTFB-300TT
300
-25°~+70℃
+0.6mA
150mA
0-40Ω
375mA
0-15Ω
±0.4%
±0.1%
CTFB-300T
300
-40°~+80℃
+0.75mA
150mA
0-40Ω
375mA
0-15Ω
±0.4%
±0.1%
CTF-500TT
500
-0°~+70℃
+0.25mA
100mA
150mA
±0.3%
±0.1%
2
CTF-500T
500
-40°~+80℃
+0.5mA
100mA
150mA
±0.3%
±0.1%
2
规格参数
电流
0-500Aac/dc
响应时间(至90%
1μs
电流斜率
50A/1μs
带宽(-1dB
直流至100kHz
仪表功率
±15Vdc至±18Vdc
介电测试
(输入/输出)
3kV
重量
CTFB
0.4 lb
CTF
2.2 lb
安装/操作/保修/INSTALLATION / OPERATION / WARRANTY
安装说明/INSTALLATION INSTRUCTIONS
3.支路保护按国家和地方规范要求设置检查机构的报告。
4.按要求布线,并按照本表和装置上的接线图固定到端子上。
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C60°C
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.