产品类别 > 称重测力传感器 > CTD-200CX5Z03电流传感器
CTD-200CX5Z03电流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:624次发布时间:2021-07-30
CTD-200CX5Z03电流传感器
品牌:美国 OSI
型号:CTC & CTD
类型:电流传感器  5Aac-2000Aac范围
描述/DESCRIPTION
CTC和CTD装置直接提供隔离直流输出与交流车窗电流成比例。输出来自输入的平均绝对值,并校准为输入正弦波的RMS值。满量程输入范围为5A至2000A可用。除了4-20mA输出外,装置由测量线自供电。
The CTC and CTD units provide isolated dc outputs directly proportional to ac window current. The output is derived from the average absolute value of the input and is calibrated as the RMS value of an input sine wave. Full-scale input ranges from5A to 2000A are available. With the exception of 4-20mA outputs,units are self-powered from the measured line.
特点/FEATURES
•性价比高
•易于安装
•准确可靠
• Low cost
• Easy to install
• Accurate and reliable
• UL/CUL listed models
应用/APPLICATIONS
•适用于工业环境
•OEM测量系统
•能源管理和控制
• Industrial environments
• OEM measurement systems
• Energy management and control
参数
电流输入
0-1000Aac
输出
0-5Vdc、0-10Vdc、4-20mAdc回路
准确性
±0.5% FS、±0.25% FS
核心类型
实芯
频率
50-60Hz
测量
交流电
安装
控制板
系统配置
型号选择
输入交
流电流
CTC型标准输出
大小
0-5Vdc
0-10Vdc
0-1mAdc
4-20mAdc
0-5
005CX5
005C
005E2
A
0-10
010CX5
010C
010E2
A
0-15
015CX5
015C
015E2
0-20
020CX5
020C
020E2
0-25
025CX5
025C
025E2
0-30
030CX5
030C
030E2
0-35
035CX5
035C
035E2
0-40
040CX5
040C
040E2
0-50
050CX5
050C
050E2
0-100
100CX5
100C
100E2
D**
0-150
150CX5
150C
150E2
D**
200CX5
200C
200E2
300CX5
300C
300E2
400CX5
400C
400E2
500CX5
500C
500E2
600CX5
600C
600E2
800CX5
800C
800E2
1000CX5
1000C
1000E2
输入交
流电流
CTD型标准输出
大小
0-5Vdc**
0-10Vdc**
0-1mAdc
4-20mAdc
0-50
050CX5
050C
050A
050E2
B
100CX5
100C
100A
100E2
B
150CX5
150C
150A
150E2
200CX5
200C
200A
200E2
300CX5
300C
300A
300E2
400CX5
400C
400A
400E2
500CX5
500C
500A
500E2
600CX5
600C
600A
600E2
800CX5
800C
800A