产品类别 > 隔离器/转换器 > CTCR-100E2电流传感器
CTCR-100E2电流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:653次发布时间:2021-08-13
CTCR-100E2电流传感器
品牌:美国 OSI
型号:CTCR
类型:电流传感器
非接触、环路供电、真有效值
描述DESCRIPTION
CTCR系列传感器提供了一种非接触、回路供电的电流测量方法。直流输出与交流窗口电流的真实RMS值成正比。测量范围为1A至100A。
The CTCR series of transducers provides a non-contact,loop-powered, method of current measurement. The dc output is directly proportional to the true RMS value of ac window current. Measurement ranges of 1A to 100A are available.
特征/FEATURES
•±0.25%的准确度(1A型为±0.5%)
•真实有效值测量
•非接触式
•环路供电
•易于安装
• ±0.25% accuracy (±0.5% on 1A model)
• True RMS measurement
• Non-contact
• Loop-powered
• Ease of Installation
参数
电流输入
0-100Aac
输出
4-20mAdc回路
准确性
±0.5% FS,±0.25% FS
频率
50-400Hz
测量
交流电
核心类型
实芯
安装
控制板
系统配置
型号选择
输入交
流电流
标准输出型号CTCR
(4-20mAdc环路供电)
0-1
001E2
0-5
005E2
0-10
010E2
0-15
015E2
0-20
020E2
0-25
025E2
0-30
030E2
0-35
035E2
0-40
040E2
0-50
050E2
0-100
100E2
规格参数
输入INPUT
电流范围Current Range
0-100Aac
超范围无损坏
连续的
1.3倍额定值
瞬态(10/小时)Transient (10s/hr)
5倍额定值
频率范围Frequency Range
50-400Hz
输出OUTPUT
类型
2线
缩放比例
0-F.S.输入=4-20mAdc输出
装载
24Vdc回路电源
0-500Ω
15Vdc回路电源
响应
90%
250毫秒,典型
波纹
1.0%F.S.峰值
介电测试DIELECTRIC TEST
导体通过窗口输出
Conductor Through Window to Output
2200Vac
仪表功率INSTRUMENT POWER
环路供电
名义值
24Vdc
范围
15-35Vdc
精度(设定值、线性、重复性)ACCURACY (setpoint, linearity, repeatability)
1A型号
10-100%F.S
±0.5%F.S.
其它
±2%F.S.,典型5A-100A型号
10-100%F.S
±0.25%F.S.
其它
±1%F.S.典型
温度TEMPERATURE
操作
范围
-20°C~60°C
影响
±1.0%F.S.
物理性能PHYSICAL
终端
6-32号螺丝端子
重量Weight
0.2LB
安装/操作/保修/INSTALLATION / OPERATION / WARRANTY
安装说明/INSTALLATION INSTRUCTIONS
1.只能由合格的电工进行安装!
3.支路保护按国家和地方规范要求设置检查机构的报告。
4.按要求布线,并按照本表和装置上的接线图固定到端子上。
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
操作说明/OPERATING INSTRUCTIONS
2.根据安装类别(过电压)II,污染等级2的瞬态过电压。
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.