产品类别 > 隔离器/转换器 > 3CTR-020X5点流传感器
3CTR-020X5点流传感器
所属品牌:美国 OSI 来源:深圳市现代豪方仪器仪表点击:741次发布时间:2021-08-12
3CTR-020X5点流传感器
类型:电流传感器
三合一交流RMS电流传感器0.25%的准确度
特征/FEATURES
·准确测量宽频率范围内输入电流的RMS值
·输入/输出介电测试2500V
·0.25%的准确度
·Accurate measurement of the true RMS value of input current over a wide frequency range.
·Input/output dielectric test 2500V.
·0.25% ACCURACY
准确性
±0.25% FS
2 X F.S.
15&20A范围15 & 20A Range
1.25 X F.S.额定值
1A范围1A Range
输入/输出/事例Input/Output/Case
2200Vac
输出OUTPUT
响应时间(至90%
0-5Vdc0-10Vdc
2kΩ min.
现场可调校准
±10%
精确ACCURACY
线性和设定值Linearity & Setpoint
±0.25%F.S.@60Hz
(±0.5%典型频率范围)
输出纹波Output Ripple
<1.0%F.S.
Temperature Effect...(-20ºC to 60ºC)
±1.0%
5.传感器适合安装在600Vac线路上。
1. Installation should be performed by qualifi ed electricians only!
2. Make sure electrical service is disconnected before making any electrical connections.
5. Transducers are suitable for installation on 600Vac lines.
4.最高相对湿度80%,温度最高31ºC,线性下降至50% 40℃时的相对湿度。
5.最大工作温度范围为-20°C至60°C。
1. This unit is intended for indoor use at altitudes up to 2000 meters.
2. Transient overvoltages according to Installation Category (overvoltage) II, Pollution Degree 2.
5. Maximum operating temperature range is -20°C to 60°C.